Pracownia Endoskopii Laryngologicznej PDF Drukuj

Pracownia Endoskopii Laryngologicznej.

 

Obecnie w diagnostyce chorób nosa, zatok i gardła, wykorzystuje się metodę endoskopową. Sprzęt endoskopowy jest do dyspozycji w naszym gabinecie laryngologicznym w ramach usług komercyjnych.

Metoda endoskopowa ma zastosowanie nie tylko w diagnostyce, ale i w  leczeniu, w tym także w leczeniu operacyjnym. Tę nowoczesną metodę uznaje się na całym świecie jako najbardziej sprawdzoną i skuteczną w leczeniu chorób zatok i nosa zarówno u dzieci, jak u dorosłych. Jest to metoda nieinwazyjna, bezpieczna dla dzieci i kobiet w wieku rozrodczym i w ciąży.

Badanie endoskopowe nosa i zatok przynosowych wykonuje się w przypadkach: przewlekłego kataru, alergii, zaburzeniami oddychania przez nos - sapanie, chrapanie, bezdechy, łzawienia oczu, nawracania zapaleń spojówek, nawracania zapaleń gardła, krtani (w przypadku chrypki), nawracania zapaleń zatok, przerostu migdałka gardłowego, krwawień z nosa, zaburzeń odporności.

Badanie endoskopowe nosa i zatok wykorzystywane są w diagnostyce i leczeniu: stanów zapalnych zatok (udrażnianie ujść, płukanie zatok, jak i w  leczeniu pooperacyjnym), diagnostyce przewlekłych nieżytów nosa (alergicznych i niealergicznych), ocenie skuteczności leczenia przewlekłych nieżytów nosa, ocenie działań ubocznych leków stosowanych w przewlekłych nieżytach nosa, ocenie działania czynników środowiskowych na organizm człowieka (klimatyzacja, nawiewy, używki, zanieczyszczenia wielkomiejskie), kontroli działań ubocznych leków: donosowych (krople aerozole) i innych np. kardiologicznych, usuwaniu ciał obcych z nosa i zatok (np. u dzieci), pobieraniu wycinków ze zmian organicznych w nosie i zatokach.

Badanie polega na delikatnym wprowadzeniu do nosa endoskopu - pręcika o średnicy ok 2,5 mm.  Badanie jest bezbolesne oraz nieinwazyjne czyli nie wiąże się z przerwaniem ciągłości tkanek. Trwa  około 10 minut. Wykonywane jest od 4 roku życia. Koszt badania wynosi 200zł. Cena zabiegu jest ustalana podczas konsultacji - w zależności od przypadku i zakresu zabiegu - wynosi od 300 do 500zł.

W ramach naszego centrum przyjmuje dr n. med. Dorota Kapiszewska-Dzedzej,  która specjalizuje się w leczeniu zaburzeń drożności nosa, chrapania, bezdechów, zapalenia zatok, gardła. Dr n. med. Dorota Kapiszewska-Dzedzej stosuje metody leczenia zarówno zachowawczego jak i operacyjnego, w tym najnowsze techniki chirurgiczne - endoskopową ( FESS) i cewnikowania zatok (CEZ) tzw. balonikowania zatok.

Informacje na temat konsultacji oraz zabiegów wykonywanych w ramach Pracowni Laryngologii Endoskopowej można uzyskać pod numerem telefonu 22 625 05 23.