PDF Drukuj Email

Opieka diabetologiczna nad kobietą w ciąży

 

 

 

 

 

Każda osoba z nieprawidłowa glikemią powinna udać się do diabetologa.

Kobiety w ciąży lub planujące ją powinny w szczególny sposób zadbać o kontrolę nad gospodarką węglowodanową. Ułatwi to zajście w ciążę i jej prawidłowy przebieg oraz ograniczy ryzyko powikłań i wad wrodzonych u dziecka.

 

W celu umówienia się na wizytę do Poradni Diabetologicznej, prosimy o kontakt z rejestracją przychodni:

22 120 29 02

 

 

Przed ciążą

Jeżeli pacjentka leczy się z powodu cukrzycy typu 2 lub 1/LADA, w  okresie planowania ciąży powinna dążyć do jak najlepszego wyrównania cukrzycy. Zalecamy poinformowanie lekarza o zamiarze zajścia w ciążę i rzetelne przestrzeganie ewentualnych nowych zaleceń.

 

Pacjentki z cukrzycą rozponaną przed ciążą

W momencie rozpoznania ciąży, pacjentki leczące się na cukrzycę typu 2 powinny skontaktować się z lekarzem diabetologiem celem zmiany terapii doustnej hipoglikemizującej na intensywną funkcjonalną insulinoterapię. Konieczna jest także w takim przypadku diagnostyka funkcji tarczycy i obserwacja w kierunku nadciśnienia tętniczego oraz ocena i ewentualne leczenie przewlekłych powikłań. 

 

Pacjentki z cukrzycą rozpoznaną podczas ciąży

Pacjentki u których zaburzenia gospodarki węglowodanowej zostały rozpoznane po raz pierwszy w ciąży, powinny przejść szkolenie odnośnie diety cukrzycowej, obsługi glukometru, i ewentualnie - jeżeli będzie konieczne leczenie za pomocą insuliny - niezbędna jest nauka obsługi pena. Prawidłowa opieka położniczo-diabetologiczna ma za zadanie zmniejszyć ryzyko makrosomii (nadmiernej masy ciała) płodu, a co za tym idzie urazów okołoporodowych.

 

Kiedy robimy badania

Ocenę gospodarki węglowodanowej przeprowadza się w momencie rozpoznania ciąży. Oznaczenie glikemii na czczo wykonujemy na pierwszym badaniu ginekologicznym w ramach kaledarza wizyt kontorlnych kobiety ciężarnej, czyli zazwyczaj przed 10 tygodniem. Wynik uznaje się za nieprawidłowy, jeśli glukoza na początku ciąży wynosi powyżej 92 mg/dl przed śniadaniem. Jest to wskazaniem do powtórnego badania lub do wykonania OGTT (test doustnego obciążenia glukozą). 

Kolejne badanie to OGTT w 24-28 tygodniu ciąży. Przy czym, u pacjentek z grup podwyższonego ryzyka, badanie może być przeprowadzone wcześniej, od razu przy pierwszej wizycie u ginekologa-położnika.

Za nieprawiłowy wynik OGTT uznaje się:

  • na czczo 92-125 mg/dl, 
  • po 1 godzinie: >180 mg/dl, 
  • po 2 godzinach: 153-199 mg/dl 

Po przekroczeniu tych wartości rozpoznajemy cukrzycę ciążową. 

 

Uwaga! Badanie OGTT wykonane przed 24 tygodniem jest niemiarodajne i będzie wymagało powtórzenia.

Warto też pamiętać, iż po 8-12 tygodniach od porodu dobrze jest wykonać je ponownie, jeśli rozpoznano cukrzycę ciążową.

 

Wszechstronna opieka nad pacjentką z cukrzycą

  • Ginekolog – kontroluje przebieg ciąży, podstawowe parametry zdrowia matki i prawidłowy rozwój dziecka
  • Diabetolog – odpowiada za monitorowanie i jak najlepsze wyrównanie poziomu glikemii we krwi
  • Dietetyk (konsultacja płatna*) – pracuje z pacjentką nad dostosowaniem sposobu odżywania do wyników badań krwi i stanu zdrowia
  • Położna-edukatorka – uczy obsługi glukometru i pena insulinowego, wyjaśnia wątpliwości, pomaga właściwie rozumieć bieżące wyniki

 

Lekarz diabetolog

Opiekę diabetologiczną w naszej przychodni nad kobietami w ciąży sprawuje lek. med. Marta Toboła. Pani doktor jest absolwentką Akademii Medycznej w Warszawie,  gdzie uzyskała tytuł specjalisty z chorób wewnętrznych, a następnie z zakresu diabetologii.

Uczestniczka licznych konferencji dotyczących zagadnień diabetologicznych i zwolenniczka holistycznego podejścia do pacjenta, czego efektem jest bliska współpraca z dietetykiem i innymi specjalistami zajmującymi się daną osobą. 

Nadrzędnym celem opieki nad ciężarną pacjentką z cukrzycą jest zawsze zdrowie jej i dziecka. Właściwa opieka ginekologiczniczo-diabetologiczna zapewni prawidłowy rozwój młodego człowieka nie tylko w życiu płodowym, ale także w następnych latach.

 

*Konsultacje dietetyczne - ceny:

90 zł - dla pacjentów kierowanych przez lekarzy spoza Przychodni Przyszpitalnej Szpitala Solec

20 zł - dla pacjentów kierowanych przez lekarzy z naszej przychodni

Przed ciążą

Jeżeli pacjentka leczy się z powodu cukrzycy typu 2 lub 1/LADA, w  okresie planowania ciąży powinna dążyć do jak najlepszego wyrównania cukrzycy. Należy poinformować lekarza o zamiarze zajścia w ciążę i rzetelnie przestrzegać ewentualnych nowych zaleceń.

Ciąża u pacjentki z cukrzycą

W momencie rozpoznania ciąży, pacjentki leczące się na cukrzycę typu 2 powinny skontaktować się z lekarzem diabetologiem celem zmiany terapii doustnej hipoglikemizującej na intensywną funkcjonalną insulinoterapię. Konieczna jest także w takim przypadku diagnostyka funkcji tarczycy i obserwacja w kierunku nadciśnienia tętniczego oraz ocena i ewentualne leczenie przewlekłych powikłań.

Pacjentki z cukrzycą rozpoznaną podczas ciąży

Pacjentki u których zaburzenia gospodarki węglowodanowej zostały rozpoznane po raz pierwszy w ciąży, powinny przejść szkolenie odnośnie diety cukrzycowej, obsługi glukometru, a także zazwyczaj pena insulinowego.  Prawidłowa opieka położniczo-diabetologiczna ma za zadanie zmniejszyć ryzyko makrosomii (nadmiernej masy) płodu, a co za tym idzie urazów okołoporodowych.

Kiedy robimy badania

Ocenę gospodarki węglowodanowej przeprowadza się w momencie rozpoznania ciąży. Oznaczenie glikemii na czczo, czyli poziomu cukru we krwi, wykonujemy na pierwszym badaniu, zwykle przed 10 tygodniem ciąży. Wynik uznaje się za nieprawidłowy, jeśli glukoza na czczo wynosi powyżej 92 mg/dl na początku ciąży. Jest to wskazaniem do powtórnego badania lub do wykonania OGTT.

U pacjentek z grup podwyższonego ryzyka wykonujemy od razu OGTT (test doustnego obciążenia glukozą). Standardowo, OGTT wykonujemy zawsze w 24-28 tygodniu ciąży.

Za wynik nieprawidłowy uznaje się:

·         na czczo 92-125 mg/dl,

·         1 godz: >180 mg/dl,

·         2 godz. 153-199 mg/dl

Po przekroczeniu tych wartości rozpoznajemy cukrzycę ciążową. Zaś do rozpoznania cukrzycy w ciąży stosujemy ogólne kryteria przekroczenia glikemii dla populacji ogólnej

Uwaga! Badanie OGTT wykonane przed 24 tygodniem jest niemiarodajne i będzie wymagało powtórzenia. Warto też pamiętać, iż po 8-12 tygodniu od porodu należy powtórnie wykonać test OGTT.

Wszechstronna opieka nad pacjentką

·         Ginekolog – kontroluje przebieg ciąży, podstawowe parametry zdrowia matki i prawidłowy rozwój dziecka

·         Diabetolog – odpowiada za monitorowanie i jak najlepsze wyrównanie poziomu cukru we krwi

·         Dietetyk (konsultacja płatna) – pomaga dostosować sposób odżywiania

·         Położna - edukatorka – uczy obsługi glukometru i pena insulinowego, wyjaśnia wątpliwości i pomaga właściwie rozumieć bieżące wyniki.

Lekarz diabetolog

 

Opiekę diabetologiczną nad kobietami w ciąży w naszej przychodni sprawuje lek. med. Marta Toboła. Pani doktor jest absolwentką Akademii Medycznej w Warszawie, uzyskała tytuł specjalisty z chorób wewnętrznych, a następnie z zakresu diabetologii. 

Uczestniczka licznych konferencji dotyczących zagadnień diabetologicznych i zwolenniczka holistycznego podejścia do pacjenta, czego efektem jest bliska współpraca z dietetykiem i innymi specjalistami zajmującymi się danym pacjentem.

Nadrzędnym celem opieki nad ciężarną pacjentką z cukrzycą jest zawsze zdrowie jej i dziecka, gdyż właściwa opieka ginekologiczniczo-diabetologiczna zapewni prawidłowy rozwój młodego człowieka w przyszłości.